Zbliża się Państwa rocznica ślubu? Z pewnością zastanawiacie się Państwo, jak uczcić ten wyjątkowy dzień. Bez względu na to czy to Państwa pierwsza czy kolejna rocznica ślubu, warto przygotować ją na miarę wydarzenia, którym był Państwa ślub. Jeśli chcecie Państwo dowiedzieć się czegoś więcej o rocznicach ślubu i jak najlepiej je obchodzić, dziś krótki przewodnik w tym temacie. Dowiecie się Państwo z niego jakie są rocznice ślubu, skąd wzięły się ich nazwy oraz jak najpiękniej go uczcić.

Rocznica ślubu – jaki prezent wybrać?

Często podczas rocznicy ślubu małżonkowie obdarowują się prezentami. Najczęściej są to miłe drobiazgi wręczane z tej okazji. Większość z nas przy wyborze prezentu z tej okazji kieruje się nazwą rocznicy ślubu. Dlaczego tak jest? Nazwy rocznic ślubu zostały stworzone w ten sposób, aby każda kolejna symbolizowała mocniejszą więź łączącą małżonków. Dlatego jako pierwszą nazwano rocznicę papierową, a kolejne wzięły swoja nazwę od kamieni szlachetnych. Stąd o ile tradycyjne, drobne upominki przy pierwszych rocznicach ślubu są jak najbardziej wskazane, o tyle już kolejne powinny być bardziej wartościowe. Rośnie bowiem wartość Państwa małżeństwa.

Rocznica ślubu – nazwy rocznic

Nazwy rocznic ślubu mają symbolizować siłę związku. Warto wiedzieć, że tradycja obchodzenia rocznic ślubu sięga aż średniowiecza. To wówczas mąż po 25 latach małżeństwa wręczał żonie srebrny wieniec, a po 50 – złoty. Dopiero w XIX wieku powstała tradycja obchodzenia 5, 65 i 75 rocznicy ślubu. Jednak tak naprawdę tradycja obchodzenia rocznicy ślubu, w formie jaką znamy do dziś, powstała dopiero w XX wieku. Najważniejszymi rocznicami ślubu stały się wówczas 5, 10, 15, 20, 25, 50 i 75. Również dopiero w XX wieku pojawiła się tradycja wręczania sobie prezentów z okazji rocznicy ślubu. Dziś rocznice ślubu obchodzone są częściej niż kiedyś. Właściwie z roku na rok możemy świętować kolejną, określoną konkretną nazwą. Jakie obecnie mamy rocznice ślubu?

1 – papierowa
2 – bawełniana
3 – skórzana
4 – kwiatowa (ew. owocowa)
5- drewniana
6 – cukrowa
7 – wełniana (albo miedziana)
8 – spiżowa (albo brązowa)
9 – blaszana (albo gliniana, generalska)
10 – cynowa (lub aluminiowa)
11 – stalowa
12 – płócienna (ew. jedwabna lub lniana)
13 – koronkowa
14 – kości słoniowej
15 – kryształowa (lub szklana)
20 – porcelanowa
25 – srebrna
30 – perłowa
35 – koralowa
40 – rubinowa
45 – szafirowa
50 – złota – złote gody
55 – szmaragdowa (lub platynowa)
60 – diamentowa
65 – żelazna
70 – kamienna
75 – brylantowa
80 – dębowa

Wśród nich szczególne, wyjątkowe miejsce (i nazwę) ma pierwsza rocznica ślubu. Przede wszystkim dlatego, ze nadal macie Państwo jeszcze świeżo w pamięci wspomnienia z Państwa ślubu i wesela. Dlatego często obchodzimy je tylko we dwoje. Najczęściej w większym gronie celebrowane są dalsze rocznice ślubu. Na przykład 20, 30 czy 50. Złote gody – bo właśnie tak się je określa często przyjmują formę wesela.

W kościele odnawiana jest przysięga małżeńska, po ceremonii zaproszeni goście udają się do sali przyjęć. I dostojni małżonkowie po raz kolejny przeżywają swoje wesele. To wyjątkowa uroczystość, pełna wzruszeń, tym bardziej że dostojni Państwo Młodzi już są osobami w dojrzałym wieku.

kwiaty na rocznice

Pierwsza rocznica ślubu – papierowa

Skąd wzięła się ta nazwa? Prawdopodobnie od tego, że Państwo Młodzi mają za sobą dopiero jeden wspólny rok i ich relacje nie są jeszcze tak scementowane jak w późniejszych latach. Małżeństwo jest jeszcze młode i podobnie jak papier, łatwo można je zniszczyć. Jaki prezent jest najlepszy na pierwszą rocznicę ślubu? Tradycyjnie to papier. Najprostszą formą jest oczywiście kartka z życzeniami. Doskonałym pomysłem jest wręczenie Ukochanej Osobie listu, w którym opiszemy ten wspólny pierwszy rok. Obecnie już z perspektywy zony lub męża. To bardzo ujmujący prezent na pierwszą rocznicę ślubu

Innym dobrym pomysłem na prezent z okazji rocznicy ślubu są np. bilety do kina. Ważne, aby były w formie tradycyjnej, papierowej. To właśnie na papierze opiera się symbolika tej rocznicy ślubu.

milosne drzewo

Piąta rocznica ślubu – drewniana

Drzewa symbolizują mądrość i siłę. Tak jak drzewo jest w stanie przetrwać burze, tak samo małżeństwo z pięcioletnim stażem. Z pewnością w Państwa związku przez te pięć lat wiele takich burz było. Jednak przetrwaliście je wspólnie. Dzięki temu Państwa związek jest silny i odporny. Nawet na burze i wiatr. Drewno symbolizuje „ukorzenianie się”, umacnianie związku. Co można wręczyć na piątą rocznice ślubu? Zgodnie z tradycją powinno to być cos drewnianego. Może to być jakiś elegancki drewniany gadżet lub coś praktycznego.

Dziesiąta rocznica ślubu – cynowa/aluminiowa  

To pierwsza okrągła rocznica ślubu. Dla wszystkich małżonków to wyjątkowa rocznica. Minęła bowiem dekada od chwili gdy jesteście Państwo małżeństwem. Cyna lub aluminium to symbole umocnienie więzi małżeńskich. To również symbol nadziei, że tak jak cyna nie rdzewieje, także i Państwa uczucia nie zmienią się. Jakie jest najlepszy prezent na tę rocznicę ślubu? To oczywiście coś z cyny lub aluminium. Może to być biżuteria – zawieszka lub bransoletka czy elegancki brelok do kluczy.

Piętnasta rocznica ślubu – kryształowa

Kryształ to solidny, lecz kruchy surowiec. Dlatego symbolizuje piętnastą rocznicę ślubu. Kryształ jest również transparenty, czyli przejrzysty – tak jak Państwa małżeństwo po piętnastu latach. Jaki prezent na tę rocznicę ślubu będzie najlepszy? Oczywiście coś z kryształu – może to być komplet kieliszków czy kryształowa karafka na wodę. 

Dwudziesta rocznica ślubu – porcelanowa

Dwadzieścia lat wspólnego życia to naprawdę wyjątkowa okazja do świętowania. Od tej rocznicy ślubu nazwy rocznic zaczynają się od drogocennych materiałów. Porcelana symbolizuje trwałość i stabilność Państwa związku. Dlatego najlepszym pomysłem na prezent jest coś porcelanowego. Warto też pomyśleć o wyjątkowym, niezapomnianym prezencie, którym może być wyprawa do Chin, miejsca odkrycia porcelany.

Dwudziesta piata rocznica ślubu – srebrna

To jedna z najpiękniejszych rocznic ślubu. Wspólnie spędzone dwadzieścia pięć lat to wspaniały czas. Wiele par obchodzących 25 rocznicę ślubu organizuje przyjęcie dla najbliższych. To doskonała okazja, aby przypomnieć sobie emocje, które Państwu  towarzyszyły w tym Wyjątkowym Dniu. Tradycyjnym prezentem na 25 rocznicę ślubu jest prezent ze srebra. To on najlepiej podkreśli symbolikę tej rocznicy. 

perlowa rocznica slubu

Trzydziesta rocznica ślubu – perłowa

Symbolem tej rocznicy ślubu nie przez przypadek są perły. To właśnie one potrzebują wiele czasu, aby się uformować i przybrać określony kształt. Podobnie jest z Państwa małżeństwem. Każdy związek potrzebuje czasu, aby nabrał stabilnej, niewzruszonej formy. Perły symbolizują tez piękno państwa relacji, stabilności i niewzruszonej miłości. Klasycznym prezentem na tę rocznicę ślubu jest perłowa biżuteria.

Trzydziesta piąta rocznica ślubu – koralowa

Koral nazywany jest ogrodem morza. Symbolizuje siłę i wspólny czas, który spędziliście Państwo wspólnie. Trzydzieści pięć lat to piękny okres, w którym poznaliście się Państwo, uformowaliście swój związek. Dzięki temu po 35 wspólnych latach macie Państwo pewność, że nic nie jest w stanie zaburzyć tych relacji. Jakie są najlepsze prezenty na tę rocznicę ślubu? Mogą to być drobiazgi z motywem morza, albo biżuteria z korali.

Czterdziesta piata rocznica ślubu – szafirowa

Nie przez przypadek ten kamień jest symbolem 35 rocznicy ślubu. Legenda mówi, że gdy miłość współmałżonka zaczyna słabnąć, szafir zmienia swój kolor z niebieskiego na zielony. To znak, że cos zmienia się w relacjach małżonków. Dlatego dając w prezencie szafir, pamiętajmy, aby był on koloru niebieskiego. 

Pięćdziesiąta rocznica ślubu – Złote Gody

To najbardziej znamienita rocznica ze wszystkich dotąd opisanych. Złoto jest symbolem trwałości, dobrobyty i powodzenia. Dlatego nie jest przypadek symbolem tej rocznicy ślubu. Wytrwałość, mądrość i dojrzałość – takie właśnie są Państwa relacje po wspólnych pięćdziesięciu latach. To ogromny sukces obojga małżonków. 

zlote gody

Każda z roczni ślubu jest inna.

Każda ma również inną symbolikę. Jednak to tylko tradycja. Najważniejsze są Państwa uczucia, którymi darzycie siebie nawzajem. Rocznice to tylko kolejne etapy Państwa związku symbolizujące trwałość i niezmienność Państwa uczucia. Tylko od Was zależy jak będziecie je obchodzić. Każde małżeństwo powinno wybrać tę formę, która najlepiej odpowiada ich oczekiwaniom.