Koszt wesela

Koszty związane z organizacją wesela to najpoważniejszy wydatek dla obu rodzin. Bez wątpienia to ogromny wysiłek finansowy. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest szczegółowe zaplanowanie go z odpowiednim wyprzedzeniem. Wówczas macie Państwo pełen zakres wydatków, które Was czekają. Dobrym pomysłem jest także podział kosztów organizacji wesela pomiędzy obie rodziny tak, aby każda z nich partycypowała częściowo w jego organizacji. Dzięki dobremu planowi można też wiele zaoszczędzić.

Ustalenie podziału kosztu wesela jest ogromnym wyzwaniem dla obu rodzin. Warto pamiętać, aby podział ten był rozsądny i sprawiedliwy. 

Jak podzielić koszt wesela?

To jedna z najtrudniejszych kwestii podczas planowania uroczystości. Nikt nie lubi rozmawiać o finansach. Ale trzeba umieć o nich mówić. Wesele to często koszt liczony w kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu tysiącach złotych. Dlatego tym bardziej należy rozsądnie te koszty rozdzielić. 

Zanim przystąpicie Państwo do ustalenia podziału wydatków, warto wziąć pod uwagę sytuację finansową obu rodzin. Czasem zdarza się tak, że jedna ze stron posiada większe zaplecze finansowe niż druga. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest taki podział wydatków, który będzie sprawiedliwy. Doskonale wiemy, że marzenie o idealnym ślubie niestety kosztuje. Warto postarać się, aby to marzenie się ziściło. 

Przede wszystkim powinniście Państwo zrobić wstępny kosztorys uroczystości. Nie tylko pozwoli oszacować planowane koszty, ale także pomoże podjąć racjonalne decyzje. Może okazać się, że z niektórych elementów imprezy można zrezygnować na korzyść innych, np. dobrego DJ-a na wesele

koszt wesela

Koszty wesela – tradycyjny podział wydatków

Zasadniczo obie rodziny powinny po równo partycypować w kosztach ślubu i wesela. Są jednak niektóre elementy wydarzenia, których koszt zgodnie z tradycją ponosi dana rodzina. Które koszty wesela ponosić powinna rodzina Panny Młodej, a które Pana Młodego?

Otóż przyjęło się, że rodzina Panny Młodej finansuje:

 • uroczystość ślubną
 • usługę fotografa i kamerzysty
 • suknię ślubną – oprócz bukietu Panny Młodej, którego koszt ponosi Pan Młody
 • muszkę dla Pana Młodego
 • zaproszenia dla gości
 • przyjęcie weselne – w zakresie kosztów sali przyjęć, obsługi imprezy i jedzenia

Rodzina Pana Młodego pokrywa koszty wesela w zakresie:

 • bukietu dla Panny Młodej
 • obrączek ślubnych
 • usługi DJ-a na wesele/zespołu weselnego
 • samochodu do ślubu
 • garnituru (za wyjątkiem muszki dla Pana Młodego, który kupuje rodzina Panny Młodej)
 • napoi na przyjęcie, w tym także alkoholu
 • podróży poślubnej
ile kosztuje wesele

Inny podział kosztów wesela

Jeśli nie jesteście Państwo tradycjonalistami, można oczywiście ustalić inny podział wydatków na wesele. Można na przykład całkowity koszt wesela podzielić na pół, bez szczegółowego określania tradycyjnego podziału obowiązków. Jeśli jedna z rodzin jest zamożniejsza, eleganckim gestem jest także pokrycie w całości wydatków związanych z imprezą przez tę rodzinę. Druga zaś może zaangażować się w przygotowania niewymagające nakładów finansowych. Najważniejsze jednak jest to, aby ten niestandardowy podział kosztów ustaliły obie rodziny wspólnie. Nie powinno się także narzucać komukolwiek z rodzin dodatkowych obowiązków. 

Innym, popularnym podziałem kosztów wesela ten, zgodnie z którym każda z rodzin płaci za swoich gości. Jest to zrozumiałe, zwłaszcza gdy ze strony jednej rodziny jest niewielka ilość gości. Ujmując najprościej – rodzina Panny Młodej pokrywa koszt swoich gości, rodzina Pana Młodego płaci za swoich. Reszta wydatków wesela dzielona jest natomiast na pół. Coraz więcej Młodych Par decyduje się właśnie na taki podział kosztu wesela.

Czasem zdarza się i tak, że koszt imprezy pokrywają sami Narzeczeni lub dzielą wydatki pomiędzy siebie i rodziców. To również bardzo popularne rozwiązanie. I rozsądne, zwłaszcza gdy Państwo Młodzi mają świetną sytuację finansową.   

Koszt wesela to niezwykle delikatny temat. Niektórzy członkowie rodziny traktują bardzo emocjonalnie wydatki związane z uroczystością. Dlatego zalecamy, aby rozmowy na ten temat odbywały się w atmosferze wzajemnego zrozumienia i szacunku. Kwestie finansowe już same w sobie mogą być drażliwe, dlatego tym bardziej doradzamy zdrowy rozsądek i takt. 

Z naszego doświadczenia Fokus Group wynika, że nie ma jednej, sprawdzonej zasady podziału kosztów wesela. Każda z wybranych opcji ma swoje wady i zalety. Bez wątpienia należy umieć rozmawiać o finansach, aby nie było żadnych niedomówień, która ze stron, za co płaci.

Para Młoda licząca koszta organizacji wesela

Na co warto zwrócić uwagę przy kosztach ślubu i wesela?

Planując wydatki wesela, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim na opłaty administracyjne związane ze ślubem. Nie ma znaczenia czy planujecie Państwo ślub kościelny, czy cywilny. Uroczystość kosztuje. Aby wziąć ślub w USC, należy uiścić opłaty skarbowe związane z samym przygotowaniem ceremonii. Warto wiedzieć, że potrzebny będzie zarówno dokument potwierdzający brak przeciwwskazań do zawarcia małżeństwa, Państwa odpisy aktów urodzenia, jak i uiszczenie opłaty za sporządzenie aktu małżeństwa. 

Jeśli bierzecie Państwo ślub kościelny, także musicie liczyć się z wydatkami związanymi z uroczystością.  Ustalane są one zwykle indywidualnie w kancelarii parafii. 

Koszt wesela to często niebagatelny wydatek dla obu rodzin. Najważniejsze jednak, aby weselny kosztorys ustalić wspólnie z obiema rodzinami, w atmosferze wzajemnego zrozumienia. Wówczas każdy poczuje się doceniony i nikt nie będzie czuł się niekomfortowo.